Kad se kaže Napulj, odmah se misli na sunce, picu, mandoline i… kriminal! O ovom gradu ste sigurno čuli više lošeg nego dobrog, da se sad verovatno pitate čemu još jedan vodič kroz Napulj i šta videti u njemu? Ako je tako, imamo dobre vesti za vas: Napulj nije to što mislite!
Kako to mislimo? Evo ovako:
- Napulj je najneitalijanskiji grad u Italiji
- Prva operska kuća je nastala u Napulju, 41 godinu pre milanske Skale
- Prvi državni evropski univerzitet je nastao baš u ovom gradu
- Gde se nalazi najlepši metro u Italiji? U Napulju!
- Najbolja kafa u Italiji? Opet u Napulju
- Pica? Znate odgovor.
Da biste ovaj grad videli pravim očima, potrebno je zanemarite sve predrasude koje imate (dobro ne baš sve), i zaronite sa nama u ovaj grad (baš tako, da zaronite, jer mnoge znamenitosti Napulja su skrivene pod zemljom ili iza neuglednih fasada).
Spremni? Krećemo!
Šta treba znati pre obilaska Napulja?
Napulj: sunce, pica, mandoline i…
Kada krećete u obilazak Napulja, držite se sledećeg pravila: u Napulju crveno na semaforu nije zabrana, već sugestija (a Napoli il semaforo rosso non è un divieto, è solo un consiglio). Ovo se ne odnosi samo na saobraćaj već, generalno, na Napulj kao grad.
Znači, istina je ono što se priča o kriminalu u Napulju, čujemo kako pitate? Pa, ako budete obilazili Napulj sa tašnom na “izvolite”, definitivno će vam nestati novčanik a, verovatno, i sama tašna. Kao i u svakom drugom gradu, uostalom. Jednostavno, držite malo čvršće stvari od vrednosti uza sebe i ništa vam neće biti ukradeno.
Drugo, treba da znate da su Napolitanci “alergični” na dve stvari: stavljanje pojasa u kolima i stavljanje kacige prilikom vožnje motorom. Prvi problem su već rešili prozvodnjom majica na kojima je odštampan pojas (ne, ne šalimo se!), a drugi rešavaju tako što ne nose kacige. I, naravno, ne zaustavljaju se na crveno svetlo. Sve ovo, naravno, izaziva zbrku u saobraćaju u gradu, ali gledajte na to sa više komike a manje panike.
Sad kada znate zašto u Napulju uvek vlada urbani haos, kao i kako da ga prevaziđete, ovaj grad će biti pravo malo iznenađenje za vas… Ma šta malo, veliko!
Odakle krenuti u obilazak Napulja?
Tipično napolitansko pecivo, aragosta (jastog)
Kao što smo predložili za Rim, tako predlažemo i za Napulj: vaša poseta treba da počne iz… bara! U Napulju bi, doduše, taj bar mogao da bude Gran Caffè “Gambrinus”, važan kao “Giolitti” u Rimu za sladoled. Dakle, uđite u bar, naručite pod “obavezno” espreso i nešto od ovoga: aragosta (pecivo u obliku jastogovog repa), babà al rum (kolač od patišpanja natopljen rumom), pastiera napoletana (pita od žita sa kremom od sira rikota i kanditima od pomorandže) ili frolle (hlepčići punjeni kremom od sira rikota).
Kafa, simbol Napulja
Ah, da: kafa u Napulju je najbolja kafa u Italiji, Evropi, svetu, svemiru… U Napulju kafa ima poseban ukus i, ako se budete upustili u raspravu o kafi sa Napolitancima, pokušaće da i vas ubede da je to tako. Pustite da vas ubede, dobićete zaista dobru kafu.
NAŠ SAVET:
U Napulju će vam poslužiti kafu zajedno sa čašom vode. Iako ćete, instinktivno, prvo poželeti da popijete kafu pa onda vodu, zapravo treba da uradite obrnuto. Razlog je jednostavan: da bi vam neoca bila čista i da biste mogli da bolje osetite ukus kafe (i koji će vam tako ostati duže u ustima).
Mnogima će biti čudno što je kafa, koja nit’ raste, nit’ se proizvodi u Napulju, simbol ovog grada, i koja je – pazite sad! – stigla u Napulj tek početkom 17. veka! Kafa je prvo stigla u Veneciju, a zatim se spustila u južni deo čizme i odmah postala najbolja u Napulju. Zašto baš tamo? Kažu da je zbog vode koja se koristi u Napulju, a koja je iz akvadukta Serino. U pitanju je antički akvadukt koji je snabdevao, između ostalih, i Pompeju. Drugi tvrde da je dobra iz prostog razloga što su Napolitanci sposobni da prodaju bilo šta. Kako god, kafa u Napulju nije samo piće, već obred, društveni ritual, izgovor za razgovor, za poveravanje, za šalu.
Konzumirajte kafu za šankom. Popričajte s nekim, možete i sa barmenom. Pokušajte da osetite mirise, ukuse, boje, specifičnost napuljskog dijalekta, ljude. A zatim odaberite nešto od ovog ispod:
Šta videti u Napulju
“Mnoge katastrofe su se desile u svetu, ali malo njih je donelo toliko radosti budućim generacijama”, rekao je Gete o Pompeji. Tužno, ali istinito, zar ne? Da se Vezuv te davne 79. godine naše ere nije probudio i zasuo svojom lavom ne samo Pompeju, nego i sva okolna naselja uključujući i Herkulanej, ne bismo imali ovoliko znanja o antičkim civilizacijama.POVEZANO: Sve tajne Pompeje: od antičkog Las Vegasa do Mocartove „Čarobne frule“. Zato vam i predlažemo obilazak Pompeje i okolnih gradova tokom boravka u Rimu ili Napulju. Uz dobru organizaciju, otkrićete tajne Pompeje, Herkulaneja ili Vezuva u toku jednog obilaska (ali ako ste …
Kraljevska palata u Napulju (Palazzo Reale) 📍 Kraljevsku palatu (Palazzo Reale) je projektovao Domeniko Fontana 1600. godine i isporučio je nakon samo dve godine (doduše, ne baš potpuno završenu, što je učinjeno tek 1858). Krajem 16. veka na vlasti su, ako se sećate, su Španci. Stiže vest o mogućoj poseti kralja Filipa III od Španije Napulju koja je odmah stvorila određenu uzrujanost u vladajućim krugovima: gde primiti kralja? Napulj, tada glavni grad potkraljevine, zapravo, nije imao mesto na kojem bi mogao da ugosti najmoćnijeg čoveka na svetu. Posle bezbroj ideja, vicekralj Don Fernando je naredio da se izgradi dostojna palata …
Trg plebiscita u Napulju (Piazza del Plebiscito) Ako postoji mesto u Napulju koje je uvek pratilo alternativne sudbine ovog grada, to je sigurno 📍Trg plebiscita (Piazza del Plebiscito). Decenijama je to bio nepravilan prostor, parče sela u gradu, gde su se Napolitanci okupljali na proslavama koje je organizovala vladajuća klasa. “Hleba i igara” i narod, večito gladan i spreman na pobunu, je bio podmiren. Trg plebiscita je bila prava pozornica na otvorenom, a postao je još poznatiji sa običajem cuccagna (kukànja, mesto za uživanje), koji se raširio tokom 17. i 18 veka. Španski vicekraljevi i pripadnici Burbonske dinastije postavljali su …
Teatro “San Carlo” u Napulju (Foto: www.teatrosancarlo.it) Da li možete da zamislite da se najstarija aktivna operska kuća u Evropi, osnovana 1737, nalazi u Napulju? Nedaleko od Kraljevske palate i Trga plebiscta, nalazi se 📍Pozorište “San Karlo” (Teatro San Carlo). Poređenja radi, ovo opersko pozorište je nastalo 41 godinu pre “Skale” u Milanu i 55 godina pre “Fenića” u Veneciji. Sagrađeno je po volji kralja Karlosa III od Španije (Carlo III di Spagna), sa željom da gradu da novo pozorište, a koje bi, uzgred, bilo i dobra vizit-karta kraljevske moći. Uz potrošnju od 75 hiljada dukata, opera je sagrađena za …
Hrist pod velom (Cristo velato), tako jednostavna a toliko mistična statua. “Zar još jedan hrist pored onolikih statua širom Italije?” možda ćete se pitati. Da, jer ova skulptura je nešto sasvim drugo. Ono što je Leonardova Mona Liza u Parizu ili Mikelanđelova Pijeta u Rimu, to je Hrist pod velom u Napulju. Ako nikad dosad niste čuli za Hrista pod velom, a još manje za Đuzepea Sanmartina (Giuseppe Sanmartino), njenog autora, ne krivimo vas. Mnoge znamenitosti Napulja su zasenjene (ne uvek opravdanim) lošim glasom koji bije ovaj grad. Ali, prvo moramo da vam ispričamo jednu drugu priču. Ko je i …
Napuljski zaliv sa pogledom na Vezuv Napulj se nalazi na svega 200 kilometara od Rima, ali dovoljno daleko da Napulj načine najneitalijanskijim gradom Italije… Kako, molim? Za početak, potrebno je da znate da je Napulj italijanski tek 160 godina, od nastanka Kraljevine Italije 1860. godine. Pre toga je izmenjao toliko vladara, da smo i mi sami izgubili broj. Evo onih koji su ostavili najviše pečata na ovaj grad: Grci Njima možemo da zahvalimo na osnivanju grada, jer su na toj teritoriji bili još od 9. veka pre naše ere. U 5. veku pre nove ere godine prvi put se pominje …
Spakanapoli (Spaccanapoli, foto: enzoabramo) 📍Spaccanapoli – ulica koja bukvalno deli centar grad na dva dela (od spaccare – podeliti; napoli – Napulj na italijanskom). Mi smo je nazvali Podelinapulj. Ne postoji mesto u gradu koje može bolje da vam “opiše” dušu Napulja i njegovu suštinu koju ćete ovde otkriti bez ulepšavajućih filtera. Napulj bez filtera Ova ulica ima antičko poreklo: reč je o jednom od 3 dekumana (glavne ulice) po kojima su Rimljani, po ugledu na grčku gradnju, urbanizovali Napulj. Da li možete da verujete da obilazite nešto što datira iz 8. veka prenaše ere? Mi ne. Spakanapoli je ulica koji ide od Španske …
Linija B1 – Metro Art I gradski prevoz u Napulju će biti jedno lepo iznenađenje! Da li znate da ovaj ima jednu od najlepših linija metroa koje neće videti ni u jednom drugom italijanskom gradu? Reč je o liniji 1 na relaciji Garibaldi – Piscinola. Od ukupno 18 stajališta, 11 je realizovano od strane italijanskih i arhitekata iz inostranstva i sadrže oko 200 umetničkih dela različitih vrsta: instalacije, murali, mozaici. Baš kao iu Moskvi, i u Napulju možete da uplatite obilazak stajališta sa vodičem na engleskom ili italijanskom (za više informacija konsultujte zvaničan sajt napuljskog metroa, ANM). Naravno, možete …
Foto: Tiqets.com Obilazak Napulja autobusom: poznati još i kao uskoči-iskoči, hop on-hop off, open top busevi su veoma popularan način obilaska grada. Ako ste kratki sa vremenom, mrzi vas da pešačite, putujete sa decom ili osobama koje ne mogu (dugo) da hodaju, onda uskočite u jedan od CitySightseeing Napoli autobusa! Kako funkconišu panoramski hop on – hop off autobusi? Ukoči – iskoči sistem: na svakoj stanici možete da siđete, obiđete okolinu, vratite se na stanicu i uđete u sledeći autobus iste kompanije Kružni itinerar oko svih značajnih spomenika Napulja Svi su na sprat: gornji je otvoren, donji je zatvoren; kiša i sunce ne mogu vam …
[…] tražite avanturu, zašto ne posetite “nestašno dete” italijanskih gradova, Napulj? Zloglasno po svom organizovanom kriminalu, problemima sa otpadom i užurbanom životu na ulici, […]